ul. Cz. Miłosza 35/2, 15-265 Białystok
borkowski@kancelariasb.pl
samoszuk@kancelariasb.pl
biuro@kancelariasb.pl
tel. 501 875 985
Materiały publikowane na stronie internetowej borkowskikancelaria.pl mają jedynie charakter informacyjny oraz nie stanowią porady ani opinii prawnej. Wszystkie działania winny być podejmowane po uprzednim zasięgnięciu porady bądź opinii prawnej.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Częstym problemem jest kwestia porozumienia rodziców w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej i sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem w czasie trwania małżeństwa, gdy małżonkowie nie mają woli przeprowadzenia rozwodu i separacji. Ustalenie kontaktów z dzieckiem przez Sąd jest i w takich przypadkach jak najbardziej możliwe – zapraszam to krótkiego omówienia zagadnienia – radca prawny Karol Borkowski.
Co istotne sprawę o ustalenie kontaktów z dziećmi można zainicjować zarówno wtedy, jeśli matka i ojciec dziecka są po rozwodzie, w trakcie trwania małżeństwa, a także wówczas gdy nigdy nie byli małżeństwem- czyli wariant z ustaleniem kontaktów z dzieckiem żyjących w konkubinacie rodziców. Do określenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez Sąd nie jest potrzebne orzeczenie separacji ani rozwodu. To co jest szczególnie istotne w tego typu sprawach, to zagadnienie naruszenia więzi pomiędzy jednym z rodziców a dzieckiem.
Zauważyć należy, iż powyższa regulacja ma zastosowanie nie tylko wówczas gdy dotyczy orzeczonego rozwodu, czy separacji, ale też separacji faktycznej, mającej miejsce, gdy rodzice nie zamieszkują wspólnie i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
Zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego możliwe jest to, jeżeli jednocześnie:
Możliwe jest w tym wypadku również przedstawienie zgodnego z dobrem dziecka pisemnego porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Jeżeli więc istnieje możliwość dojścia przez małżonków do porozumienia, Sąd byłby obowiązany wziąć takowe oświadczenie pod uwagę. Przepis artykułu 107 § 2 KRiO stanowi, iż w razie braku takiego porozumienia, sąd uwzględniając prawa dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może orzec o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom i wydać rozstrzygnięcie o sposobie wspólnego wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem uwzględniającego prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, lub też zdecydować się na powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka.
W tym celu należy złożyć do sądu rodzinnego wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Podkreślić należy, iż złożenie owego wniosku jawi się jako istotne, gdyż uregulowanie kontaktów przez sąd sprawi, że będą one wyraźnie i konkretnie określone, a co nawet ważniejsze – rodzic uzyskuje możliwość egzekucji swoich uprawnień. Postanowienie w zakresie uregulowania kontaktów z dzieckiem wszak bardzo upraszcza ich późniejszą egzekucję- umożliwia zainicjowanie postępowania w przedmiocie zagrożenia zapłatą kary za niewypełnianie obowiązku płynącego z wyżej wskazanego postanowienia.
Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty jakim jest radca prawny lub adwokat, który oprócz pomocy w skonstruowaniu wniosku, będzie bronił interesu klienta w toku postępowania sądowego.
r. pr. Karol Tomasz Borkowski