03 czerwca 2023

tel. 501 875 985

       791 919 097

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ul. Cz. Miłosza 35/2, 15-265 Białystok

borkowski@kancelariasb.pl

samoszuk@kancelariasb.pl

biuro@kancelariasb.pl

 

tel. 501 875 985 

        

KANCELARIA RADCOWSKA SAMOSZUK BORKOWSKI S.C.

Materiały publikowane na stronie internetowej borkowskikancelaria.pl mają jedynie charakter informacyjny oraz nie stanowią porady ani opinii prawnej. Wszystkie działania winny być podejmowane po uprzednim zasięgnięciu porady bądź opinii prawnej.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

JAK ZAPOBIEC DZIEDZICZENIU DŁUGÓW? – R. PR. KAROL BORKOWSKI

# PORADA PRAWNA # DŁUGI # DZIEDZICZENIE DŁUGÓW # SPADEK # TESTAMENT # DZIEDZICZENIE USTAWOWE # MIESZKANIE # SPÓŁDZIELCZE PRAWO WŁASNOŚCIOWE DO LOKALU # POSTĘPOWANIE SĄDOWE # KSIĘGA WIECZYSTA # BIAŁYSTOK # PORADA OD: ADWOKAT / RADCA PRAWNY / PRAWNIK

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nie zawsze uzyskanie spadku jest korzystne, często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy jedynym co pozostawia po sobie zmarły to niestety długi. Dość wspomnieć, w ramach przykładu, iż wierzyciel hipoteczny może skierować roszczenie przeciwko właścicielowi danej odziedziczonej nieruchomości  i przeprowadzić postępowanie egzekucyjne (art. 74 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Aby uniknąć dziedziczenia długu, jako konieczne jawi się odrzucenie spadku w całości. Zapraszam do omówienia tematu – r. pr. Karol Tomasz Borkowski.

 

Przechodząc do sedna tematu, wskazać należy, iż oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć/dokonać zarówno przed sądem jak i przed notariuszem. Pamiętać należy o sześciomiesięcznym terminie na złożenie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, który biegnie od dnia, w którym osoba dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (art. 1015 § 1 k.c.).  Niestety takie działanie niesie ze sobą pewnie ryzyko – dług przejąć mogą wówczas kolejne osoby z ”kolejki dziedziczenia”, a więc np. dzieci. Aby tego uniknąć, należy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nasza odpowiedzialność jest wówczas ograniczona jedynie do wartości spadku. Unikniemy w ten sposób konieczności spłaty długów spadkowych z naszego własnego majątku. Spadkobierca odpowiada więc za długi zmarłego tylko do wysokości wartości dóbr, jakie odziedziczył. Jeśli zaś spadkodawca nie zostawił żadnego majątku, a same długi, to w przypadku dobrodziejstwa inwentarza spadkobierca nie musi ich w ogóle spłacać.

Ewentualną alternatywą jest odrzucenie spadku także przez zstępnych osoby, która spadek odrzuciła (ci również powinni w tym przypadku złożyć stosowne oświadczenie przed sądem lub notariuszem). Zaznaczyć przy tym należy, iż jeżeli zstępny jest osobą małoletnią, to przedstawiciel ustawowy powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku (w jego imieniu), wspomnieć należy, iż zazwyczaj są to rodzice lub jeden z nich (w zależności od władzy rodzicielskiej), rzadziej inny opiekun, czy kurator. Zwrócić tu należy uwagę na brzmienie art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który ustanawia obowiązek uzyskania zgody sądu opiekuńczego (po uprzednim złożeniu wniosku na piśmie do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca pobytu małoletniego)- rodzice nie mogą bez owego zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności w imieniu małoletniego.

Co do zasady cała procedura nie jest wbrew pozorom skomplikowana. Każda sytuacja powinna być jednak oceniana indywidualnie- warto skonsultować się także i w tego typu sprawach z radcą prawnym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami Kancelarii na naszym blogu:

 

https://kancelariaborkowski.pl/Blog

 

r. pr. Karol Tomasz Borkowski

 

RADCA PRAWNY KAROL BORKOWSKI